Co rozumieć pod pojęciem usług hydrotechnicznych?
Firmy budowlane prowadzą działalność w różnych obszarach, specjalizując się w wykonywaniu obiektów o rozmaitym przeznaczeniu i charakterze. Większość funkcjonujących na rynku podmiotów zajmuje się budownictwem kubaturowym, tj. wznoszeniem budowli takich jak domy czy budynki użytkowe albo liniowym, a zatem obejmującym infrastrukturę przesyłowo-transportową – m.in. kanalizację, linie energetyczne czy drogi. Ze względu na specyfikę stosowanych technologii w branży budowlanej wyróżnia się też podmioty realizujące prace z zakresu budownictwa wodnego, w tym usługi hydrotechniczne, czyli związane ze wznoszeniem, utrzymaniem oraz naprawą budowli wodnych. Przyjrzyjmy się bliżej tej dziedzinie.
Czym są usługi hydrotechniczne?
Wykonywanie usług hydrotechnicznych jest związane z pracami przy budowlach hydrotechnicznych, a więc takich, które pomagają w możliwie efektywnym wykorzystywaniu zasobów wodnych, zarówno jeżeli chodzi o wody śródlądowe, jak i morza. Wśród nich znajdują się m.in. systemy zabezpieczające takie jak m.in. wały, zapory oraz falochrony, a także regulacyjne np. kanały, nadbrzeża lub progi. Wśród realizowanych inwestycji znajdują się również mola, pomosty, porty, zbiorniki, przepusty, śluzy żeglugowe, jazy, ujęcia wód, siłownie i elektrownie wodne, pompownie. Częścią usług hydrotechnicznych jest też budowa i utrzymanie infrastruktury melioracyjnej.
Jaka jest specyfika usług hydrotechnicznych?
Usługi hydrotechniczne dotyczą inwestycji realizowanych zwykle na styku środowiska lądowego i wodnego, wymagają więc uwzględnienia oddziaływań pojawiających się w zarówno w wyniku kontaktu obiektu z wodą, jak i związania go z podłożem. Wymusza to nie tylko wykorzystywanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych i technologii, ale także specjalistycznego sprzętu.