Jak i gdzie powinny być montowane wały przeciwpowodziowe?
Ekstremalne warunki pogodowe powoli, ale nieubłaganie, stają się rzeczywistością także w Polsce. Jednym z ich symptomów są powodzie, które w większym lub mniejszym stopniu nawiedzają nasz kraj co kilka, kilkanaście lat. Ochroną przed ich niszczycielskimi skutkami są wały przeciwpowodziowe. To one zapewniają bezpieczeństwo zarówno dla ludzi, jak i ich majątku, takiego jak domy i całe gospodarstwa. Gdzie wykorzystywane są takie wzmocnienia? I jak powinny być tworzone? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Gdzie powinny być tworzone wały przeciwpowodziowe?
Wały przeciwpowodziowe tworzone są wszędzie tam, gdzie występują tzw. tereny zalewowe, czyli obszary szczególnie narażone na szkodliwe działanie nadmiaru wody. W Polsce chodzi głównie o miejsca zlokalizowane przy rzekach, gdzie ryzyko wystąpienia powodzi jest największe.
W zależności od charakterystyki danego obszaru wykorzystywane są odmienne konstrukcje. Pod uwagę brane jest m.in. ukształtowanie terenu i przyczyna przewidywanych zagrożeń (wody opadowe, roztopy). W zależności od potrzeb wyróżniamy m.in. wały przeciwpowodziowe otwarte i wały przeciwpowodziowe zamknięte oraz wały przeciwpowodziowe boczne lub kierujące, czy wały wsteczne i wały pierścieniowe. Jaką funkcję pełnią poszczególne rozwiązania? Dla przykładu:
- wały kierujące chronią wał główny przed silnym nurtem rzeki i płynącą, destrukcyjną krą lodową,
- wały wsteczne są dedykowane do ochrony terenów położonych nad dopływami rzeki obwałowanej,
- wały pierścieniowe otaczają i chronią skupiska budynków lub inne ważne obiekty.
Tworzenie wałów przeciwpowodziowych - co warto wiedzieć?
Jak widać, wały przeciwpowodziowe są ważnym elementem, które chroni nasze bezpieczeństwo. Konstrukcje te muszą być więc wykonane z najwyższej jakości materiałów i według aktualnej, najlepszej technologii tworzenia.
Na czym opiera się ich konstrukcja? Sercem wałów jest rdzeń wykonany z nieprzepuszczalnego materiału, takiego jak glina czy mata bentonitowa. Wokół niego ulokowany jest materiał tworzący pryzmę, którego zadaniem jest powstrzymywanie napierającej wody. Dodatkowym zabezpieczeniem jest zastosowanie specjalnych ogrodzeń, które wzmacniają całą konstrukcję.
Wały przeciwpowodziowe budowane są tak, by powstrzymać napór wody, ale jednocześnie tak, aby ich konstrukcja była odporna na najczęściej występujące problemy i zagrożenia. Chodzi m.in. o przelanie się wody przez koronę wału (najczęściej w wyniku błędów projektowych), erozję powierzchniową skarp wałów, odkształcenie korpusu, pęknięcia podłużne i poprzeczne, brak szczelności korpusu i podłoża wału, czy nawet drążenie przez zwierzęta nor w korpusach wałów.