Zabezpieczenia skarp i zabezpieczenia wykopów
Wykonujemy zabezpieczenia skarp i zabezpieczenia wykopów. Oferujemy usługi dotyczące również innych nasypów budowlanych. Nasze działania mają na celu zapewnienie ochrony przed osuwaniem ziemi, wymywaniem jej przez wodę opadową i powierzchniową, a także innymi uszkodzeniami, do których może dojść wyniku oddziaływania czynników naturalnych czy np. działania człowieka.
Odpowiednia ochrona powinna być dopasowana do konkretnego terenu, w tym do powierzchni skarpy czy wykopu, ich charakteru, a także kąta nachylenia. Tylko w ten sposób będzie możliwe zapewnienie skuteczności systemu.
Powierzając nam zabezpieczenie skarp i wykopów, a także usługę, jaką jest np. obudowa kanałów melioracyjnych, którą także się zajmujemy, możecie zagwarantować sobie szereg korzyści. Zapewniamy:
• ochronę różnego rodzaju konstrukcji znajdujących się przy skarpach i wykopach — m.in. dróg i budowli, rurociągów, kanałów przekopów;
• zwiększenie poziomu bezpieczeństwa — osuwiska zagrażają ludziom, zwierzętom;
• oszczędności — w przyszłości nie będą konieczne kosztowne naprawy;
• legalność realizowanych procesów — zabezpieczenie skarp i wykopów często wiąże się z przestrzeganiem przepisów dotyczących bezpieczeństwa budowlanego.
Do kompleksowego zabezpieczania stosujemy specjalne ścianki oraz larseny — inaczej grodzice. Konkretne technologie i rozwiązania dobieramy po konsultacji z inwestorami.
Jesteś zainteresowany skorzystaniem z usługi zabezpieczania skarp i wykopów? Zapraszamy do kontaktu
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zabezpieczenia wykopów i skarp. Jeśli jesteście zainteresowani realizacją usług, zapraszamy do kontaktu. Przygotujemy wycenę, termin realizacji i odpowiemy na Wasze pytania.
Do współpracy zachęcamy klientów indywidualnych, przedsiębiorców, podmioty zajmujące się realizacją inwestycji publicznych. Nasze zaplecze maszynowe i kadra pracownicza pozwalają realizować nawet rozbudowane i skomplikowane zlecenia
Zabezpieczenia skarp i nasypów
Do erozji dochodzi pod wpływem działania m.in. wiatru i wód opadowych. Wyróżnia się erozję powierzchniową – kiedy wierzchnie warstwy gleby rozmywane są przez wodę lub wywiewane przez wiatr – i liniową, gdy spływ wody rozcina glebę. Degradacji gleby sprzyjają zwłaszcza duże nachylenie stoku i brak naturalnej roślinności, która przerastając glebę korzeniami, zapobiega osuwaniu się ziemi. Z tego powodu w przypadku sztucznych nasypów warto sięgnąć po kilka rozwiązań, które zapewnią ziemi odpowiednią stabilizację i uchronią ją przed degradacją.
Decydując się na sposób zabezpieczenia skarp, powinno się przede wszystkim wziąć pod uwagę stopień ich nachylenia. Przyjmuje się, że skarpy należy umocnić, jeżeli przy wysokości 2-3 m mają nachylenie większe niż 1:1,5. Ważne, by dążyć do uzyskania jak najbardziej jednolitej struktury traw, która w jak najwyższym stopniu będzie odporna na czynniki erozyjne. W ramach trwałego zabezpieczenia skarp wykorzystuje się nowoczesne materiały geosyntetyczne, które pozwalają skutecznie wzmocnić i ustabilizować podłoże. W zależności od rodzaju mogą mieć też działanie izolacyjne i filtrujące. W przypadku skarp wysokich i bardziej stromych do ochrony stosuje się siatki geosyntetyczne, które są w stanie przeciwdziałać erozjom nie tylko powierzchniowym, ale również liniowym. Podczas wyboru siatki należy zadbać o odpowiednią wielkość oczek – nie mogą być zbyt małe, ponieważ korzenie roślin nie mogłyby przez nie przerastać. Nie powinny być jednak za duże, ponieważ wówczas materiał straci funkcję przeciwerozyjną. Do zabezpieczenia nasypów wykorzystywane często są geokraty, a więc siatki komórkowe z geosyntetyku. Poszczególne komórki geokraty wypełnia się żwirem, piaskiem, kruszonym kamieniem czy ziemią, co zwiększa stabilność konstrukcji i pozwala równomiernie rozłożyć obciążenie. Geokraty są proste w montażu, cechują się wysoką odpornością na substancje chemiczne i promieniowanie UV oraz zapewniają długoletnią stabilizację skarpy. Do przymocowywania siatek geosyntetycznych i geokrat wykorzystuje się m.in. opaski zaciskowe i stalowe szpilki kotwiące.
Innym rodzajem zabezpieczenia przeciwerozyjnego są materiały ulegające biodegradacji, umożliwiające wytworzenie się pod nimi systemu korzeniowego. Jednym z nich jest biowłóknina – pomiędzy jej włóknami w runie umieszczone są nasiona traw. W celu umocnienia skarp można zastosować także maty biodegradalne, które zapewniają skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi i umożliwiają szybką wegetację roślin.
Zabezpieczanie wykopów
W celu zabezpieczenia wykopów (zarówno wąskoprzestrzennych, jak i szerokoprzestrzennych, a także jamistych), wykonuje się umacniające ściany pionowe. Ich obecność stanowi gwarancję prawidłowego odwadniania wykopów i nieosuwania się skarp, co zapewnia robotnikom bezpieczeństwo pracy. Skuteczne zabezpieczenie wykopów budowlanych jest kluczowe także ze względów technicznych i ekonomicznych. Umożliwia prowadzenie prac bez potrzeby zamykania dróg czy linii kolejowych. Ponadto nie ma wówczas potrzeby magazynowania i przewożenia osuwającej się ziemi poza teren budowy, co jest kosztowne i czasochłonne.
Do umocnienia głębokich wykopów używa się m.in. ścianek szczelnych. Ścianki te mogą być wykonane z elementów stalowych, drewna lub PCV. W przypadku zabezpieczeń stalowych powszechnie stosuje się profil typu Larsena o długości 400 mm i szerokości 250 mm. Profile tego rodzaju, mimo niewielkiej grubości, cechują się znaczną wytrzymałością. Inną metodą zabezpieczenia wykopów jest stawianie ścian z kolumn budowanych metodą iniekcji strumieniowej. Kolejnym sposobem na utrzymanie gruntu w pożądanej pozycji jest budowanie ścian gwoździowanych. Gwoździowanie polega na osadzeniu w gruncie stalowych prętów. Jest to szybka i ekonomiczna metoda zabezpieczenia ścian wykopu, skutecznie stabilizująca grunt i zwiększająca jego wytrzymałość. Wszystkie powyższe zabezpieczenia powstają z wykorzystaniem kotw gruntowych, rozpór i stropów kondygnacji podziemnych.